Strona główna » Blog » Czy alkohol szkodzi czy leczy?-czyli o jego wpływie słów kilka
Czy alkohol szkodzi czy leczy?-czyli o jego wpływie słów kilka
Posted on
Czy alkohol szkodzi czy leczy? Dlaczego nas tak suszy po imprezie i jak powstaje kac? Dwa słowa o jego wpływie w poniższym mini-artykule.
Ostatnio natrafiłem na serię inspirujących wywiadów z lekarzami. Pogrzebałem więc trochę po badaniach i oto co znalazłem.
Choroby
Wielu onkologów podkreśla ze nadmiar alkoholu przyczynia się do raka (niestety). W samym piciu nikt nie upatruje niczego złego. Gorzej z jego nadmiarem. Wiemy, że alkohol jest wchłaniany przez żołądek i ścianki jelita. Jednak nasz organizm ma określoną moc przerobową. Przyjmuje się że abyśmy mogli przerobić średnio 20 g czystego etanolu (50g wódki), potrzebuje na to od 1 do 3 godzin. Jeśli więc pijemy wolno, delektując się smakiem, jesteśmy raczej bezpieczni. Gorzej jeśli pozwalamy sobie na kielicha jednego po drugim. Wówczas nieprzetworzona część alkoholu nie tylko wędruje do mózgu ale ma wpływ na mutacje chorobowe. Dobrze jest też rozcieńczyć alkohol sokami lub innymi płynami, przez co zapobiegamy podrażnieniu. Wówczas stężenie dostarczane do organizmu jest mniejsze.
Kac
Raporty policji pokazują że 80% nietrzeźwych kierowców usiadło za kierownicę następnego dnia po spożyciu alkoholu. I tu pojawia się problem, bowiem niby dobrze się czujemy a jednak procenty wciąż plątają nam się po organizmie. Czemu tak się dzieje? Otóż oprócz naszego własnego tempa rozkładu alkoholu wpływ ma również wiele innych czynników takich jak stres, brak snu, nieprawidłowe żywienie itp. Wszystko to może spowolnić przetwarzanie alkoholu przez nasz organizm. Dlatego zamiast pić czystą korzystajmy z drinków. Nie tylko lepiej smakują ale też ograniczają ilość spożytego alkoholu.
Strasznie mnie suuuuszy
Czy wam również chce się pic dnia następnego po mocno zakrapianej imprezie? Niestety etanolwyłącza nasz system kontroli ilości wody. Wraz z moczem wydalamy jej więcej niż powinniśmy powodując odwodnienie. Opcje więc są dwie: uzupełniaj płyny na bieżąco lub przestań sikać-)
Czy to oznacza, że alkohol jest zły? Czas więc na wyniki innych badań przeprowadzone na 2 grupach ludzi. Do pierwszej należeli abstynenci natomiast druga spożywała max 7 drinków tygodniowo. Tak jest, drinków-). Okazało się że w drugiej grupie ryzyko niewydolności serca jest o 21% niższe.
Dlatego niech alkohol będzie okazją do delektowania się i wznoszenia jednorazowych toastów.
Sztuka robienia drinków niewątpliwie może w tym pomóc każdemu..nie tylko barmanowi. Tu jeszcze dwa słowa o cytrynie, która pojawia się w wielu przepisach barmańskich. Otóż jej celem jest nie tylko zbilansować słodkie likiery ale też pomóc w czyszczeniu naszego organizmu od mnóstwa wolnych rodników które są produkowane przy okazji przetwarzania alkoholu w naszym organizmie.
Dlatego korzystajmy z alkoholu mądrze. Wówczas nasz organizm nam za to podziękuje-)
Zaciekawił cię artykuł? Szukasz więcej interesujących informacji? Zapisz się na moją listę, a otrzymasz również to o czym nie pisze na stronie. Pamiętaj że w każdej chwili możesz się z listy wypisać-)